Wyleczy się z chaosu: jak nieoczekiwane odkrycia doprowadziły do przełomu w medycynie i zdrowiu

W swoim wykładzie dla studentów pierwszego roku, zatytułowanym Internista jak Sherlock Holmes , hematolog z Uniwersytetu Stanforda William Creger opisał zbrodnie (choroby), które uderzają pacjentów i wskazówki (historia medyczna pacjenta i wyniki badań fizycznych , testy laboratoryjne i inne testy), z którymi lekarze muszą pracować. Następnie udowodnił, że wskazówki nie zawsze są po kolei. Dane mogą być niekompletne lub wprowadzające w błąd; fizyczne dowody mogą zniknąć. Zbyt wielu tropicieli może zepsuć fabułę; rozumowanie może być błędne. Wypłata – znalezienie rozwiązania za pomocą systematycznego podejścia – jest ekscytująca. Co może być lepszego niż postawienie prawidłowej diagnozy i zaprojektowanie odpowiedniego leczenia. Dreszczyk pościgu pobudził wyobraźnię jego publiczności. Leki z Chaosu zgłaszają mroczniejszą drogę do odkrycia, odzwierciedlając twierdzenie Podolskiego: Chaos. . . poprzedza formułowanie oryginalnego paradygmatu i pojawia się ponownie, gdy paradygmat zostanie zmuszony do zmiany. Książka napisana dla ogółu społeczeństwa, ale interesująca dla lekarzy, pozostawia czytelnikowi wrażenie, że jasne, nowe informacje często znajdują się w wyniku zwykłego wypadku. Hubris, pesymizm, utrudnianie przez zakorzenione siły i niewłaściwe postępowanie mogą sprawić, że znalezienie światła będzie jeszcze trudniejsze.
Pogląd Podolsky ego może zniechęcić świeckich widzów, którzy mogą nie być obeznani z postępami naukowymi, które są dokonywane przez śledczych, którzy idą krok naprzód z inteligencją, uczciwością, wytrwałością, a nawet wsparciem finansowym. Należy uznać dobroć szczęścia, ale czytelnik może zastanawiać się, dlaczego Kongres zwiększył budżet Narodowego Instytutu Zdrowia na 1999 rok o 2 miliardy USD w porównaniu z rokiem podatkowym 1998, a budżet Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób o 226 milionów zamiast inwestowania w tablice Ouija. Niemniej jednak książka dodaje wartości, opisując krętą drogę do zrozumienia różnych tajemnic fizjologicznych, takich jak stosunek jodu do funkcji tarczycy, oraz pracę dr Rose Payne na pisanie tkanek. Pierwszy był daleki od elementarnego; drugi jest nadal podatny na badania. Przewidziane są również zawiłe ścieżki do cudownych lekarstw, takich jak streptomycyna i penicylina.
Opisy przypadkowych skażeń, takich jak pokarm dla bydła zmieszany z polibromowanymi bifenylami (PBB) i olej kuchenny zmieszany z polichlorowanymi bifenylami (PCB), w rozdziale Elegia dla planety wydają się nie pasować do reszty książki. Temat jest przede wszystkim ekologiczny, a dziennikarstwo graniczy z żółtym, używając terminów takich jak przerażający i opisów makabrycznych wydarzeń , które nazwano czterema jeńcami apokalipsy . Można odnieść wrażenie, że zanieczyszczenie PBB lub PCB w stężeniu jednej części na bilion byłoby równie szkodliwe jak zanieczyszczenie w stężeniu jednej części na sto i wszyscy zachorujemy z powodu nieodwracalnych szkód po naszym nieuchronnym narażeniu na te substancje.
Książka ma atrakcyjne cechy oprócz fascynujących i niedocenianych opowieści. Sekcje zatytułowane Wskaźniki paradygmatu i Post Script na końcu każdego rozdziału podkreślają, odpowiednio, podstawowe punkty, które czytelnik mógł pominąć w szczegółach opowieści i wskazówek dotyczących przyszłego myślenia i badań Ponadto, niektóre rozdziały zawierają również sekcję o nazwie Personae , która dostarcza informacji biograficznych o wybranych notabli. Kolejną przyjemnością jest swobodne korzystanie z cytatów od obserwatorów od Eurypidesa po Josepha Priestly ego, Claude a Bernarda i Juliusza Comroe.
Dokonywanie medycznych odkryć plasuje się wysoko na liście wartych wysiłków. Warto to nie to samo, co łatwe . Ta książka dokumentuje odwieczne wyzwania badań medycznych: dyskryminację kobiet i naukowców z grup mniejszościowych, wtargnięcie interesów korporacyjnych w badania i publikacje, nieodpowiednie wyposażenie i przestrzeń oraz niezdolność do zobacz wzorce, przyczynę i efekt. Na szczęście pojawiają się lekarstwa, wiedza rośnie, a autorzy mają ciekawość i staranność, by spojrzeć wstecz na historię i opisać przeszłość, abyśmy mogli się z niej uczyć.
Linda Hawes Clever, MD
Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco, San Francisco, CA 94143

[patrz też: disulfiram, belimumab, citalopram ]
[patrz też: olx chełmno, odma prężna, olej z kiełków pszenicy ]