Skuteczne leczenie Latrodectism Antivenin po 90 godzinach

13-letni chłopiec obudził się ze snu z ostrym bólem po lewej stronie szyi. Zabił w łóżku dużego czarnego pająka. Z powodu miejscowego bólu szyi i skurczów mięśni migrujących do klatki piersiowej, brzucha i nóg, szukał opieki w pobliskim szpitalu. Traktowanie 6,5 ml 10-procentowego glukonianu wapnia, 50 mg meperydyny i połączenie hydrokodonu i acetaminofenu (Vicodin) spowodowało jedynie niewielkie złagodzenie objawów. Mimo że nie był w stanie chodzić, został zwolniony po 24 godzinach.
Pacjent szukał opieki w oddziale ratunkowym drugiego szpitala trzy dni później. Zgłaszał słabość i skurcze mięśni i nie był w stanie chodzić. Jego puls wynosił 60 na minutę, z tachykardią ortostatyczną, a jego ciśnienie krwi wynosiło 140/68 mm Hg. Odruchy głębokich ścięgien zmniejszyły się, a on zgłosił czułość na szyi, brzuchu, mięśnie czworogłowe i dystalne kończyny dolne. Pacjent otrzymał jedną fiolkę z lekiem przeciwwirusowym (Latrodectus mactans) rozcieńczoną w 100 ml normalnej soli fizjologicznej i wlewaną przez okres 50 minut oraz litr normalnej soli fizjologicznej, podawaną w infuzji w oddzielnym miejscu. Dziesięć minut po zakończeniu infuzji pacjent był w stanie się ubierać. Siła w kończynach górnych powróciła do normy, a pacjent mógł chodzić, a także przysiady i rosnąć z pomocą. Jego częstoskurcz ortostatyczny ustąpił, a jego ciśnienie krwi w spoczynku zmniejszyło się do 100/54 mm Hg. Obserwacja po 24, 48 i 72 godzinach nie ujawniła nawrotu objawów.
Częstość występowania zakażeń czarnymi owadami wdowich jest nieznana. Jednak ponad 13 000 ugryzień pająków zgłoszono do Amerykańskiego Stowarzyszenia Centrów Kontroli Trucizn w 1997 roku, bez zgonów; ponad 1300 ugryzień opisano jako umiarkowane lub ciężkie.1 Rodzaj latrodektusa rozprzestrzenia się na całym świecie, a L. mactans występuje w każdym stanie z wyjątkiem Alaski. Normalnie nieśmiałe, czarne pająki wdów znajdują się w drewnianych stosach, stodołach i garażach, ale migrują one w pomieszczeniach zamkniętych i szafach, podczas zimnej pogody.
Białkowy składnik jadu z pająków z czarnej wdowy, który wywołuje objawy, to .-latrotoksyna. Wiąże się on ze specyficznymi receptorami na końcowej płytce nerwowo-mięśniowej, co powoduje zwiększone stężenia katecholamin w synaptach. Powoduje to klinicznie migrujące kurcze mięśni i skurcze, z nudnościami, wymiotami, nadciśnieniem, osłabieniem, złym samopoczuciem i drżeniem, zwykle trwające od kilku dni do tygodnia.2
Szybkie odzyskanie tego pacjenta po podaniu antyntyny jest zgodne z innymi opisami przypadku.3 Podawanie antyneniny pacjentom z długotrwałymi lub opornymi na leczenie objawami latrodektycznymi może złagodzić dyskomfort i osłabienie.
Gerald F. O Malley, DO
Richard C. Dart, MD, Ph.D.
Edwin F. Kuffner, MD
Centrum Trucizny i Leków Rocky Mountain, Denver, CO 80220
3 Referencje1. Litovitz TL, Klein-Schwartz W, Dyer KS, Shannon M, Lee S, Powers M. 1997 Roczne sprawozdanie Amerykańskiego Stowarzyszenia Centrów Zatruć Trucizną. Am J Emerg Med 1998; 16: 443-497
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Stack LB. Mactans latrodectus. N Engl J Med 1997; 336: 1649-1649
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3 Jelinek GA. Wdowa Pająk Envenomation (latrodectism): światowy problem. Wilderness Environ Med 1997; 8: 226-231
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(13)
[więcej w: belimumab, dienogest, agaricus ]
[hasła pokrewne: objawy wirusa hiv, active food supplements polska, leki anorektyczne ]