Postęp w zarządzaniu menopauzą

Zarządzanie menopauzą obiecuje rzucić wyzwanie pacjentom, ich rodzinom i lekarzom w następnym wieku. Gdy fala powodziowa wyżu demograficznego wchodzi w okres menopauzy, z niecierpliwością czekamy na znaczący postęp w tej dziedzinie. Oczywiście, jednocześnie stosujemy różne podejścia do skutecznego zarządzania wieloma problemami społecznymi, behawioralnymi i medycznymi, jakie pojawiają się na tym etapie życia. Postęp w zarządzaniu menopauzą oferuje międzynarodowe spojrzenie na wiele z tych tematów. Zbiór najlepszych prezentacji VIII Konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Menopauzalnego obejmuje artykuły z całej Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej. Nagłówki rozdziałów zostały zaprojektowane z myślą o szerokim spektrum. Tradycyjne tematy – mechanizmy działania estrogenu w kardioprotekcji, kliniczne aspekty estrogenów, osteoporoza, selektywne modulatory receptora estrogenowego – są mieszane z często ignorowanymi, ważnymi tematami, takimi jak sposoby na poprawę zgodności w praktyce ogólnej oraz wpływ sterydów komórki mózgowe. Istnieją również wyjątkowo stymulujące tematy, takie jak praktyka medycyny menopauzalnej w trudnych warunkach (w Pakistanie, na Filipinach i w byłej Jugosławii), starzenie się mężczyzn i korzystny wpływ fitoestrogenów sojowych na układ sercowo-naczyniowy.
Rozdziały są zwięźle napisane, o długości od czterech do ośmiu stron, z uaktualnionymi odnośnikami i prostymi czarno-białymi ilustracjami. Książka jest łatwa do odczytania pomimo różnorodności autorów i dobrze odzwierciedla wysiłki redaktora, aby zapewnić praktycznie płynny tekst.
Postępowanie to będzie interesujące dla położników-ginekologów, lekarzy rodzinnych i internistów, którzy leczą kobiety i doradzają im, ale nie są w stanie poświęcić czasu na intensywną praktykę biurową na kontynuowanie kursów medycznych dotyczących opieki nad kobietami w okresie menopauzy. Co więcej, niniejsza książka stanowi globalną migawkę i punkt odniesienia dla ciągle zmieniającego się stanu zarządzania menopauzą w latach 90. XX wieku. Pomoże nam to zrozumieć, gdzie jesteśmy i być może, gdzie celujemy w nasze kliniczne cele, kiedy wkraczamy w następne stulecie.
David B. Seifer, MD
University of Medicine and Dentistry of New Jersey-Robert Wood Johnson Medical School, Nowy Brunszwik, NJ 08901

[hasła pokrewne: bromazepam, ambroksol, monoderma ]
[przypisy: olx chełmno, odma prężna, olej z kiełków pszenicy ]