On the Pill: Społeczna historia doustnych środków antykoncepcyjnych, 1950-1970

Podtytuł nazywa tę książkę historią społeczną doustnych środków antykoncepcyjnych, 1950-1970 , ale ponieważ kobiety mogły dostać pigułkę dopiero od 1961 r., To naprawdę opisuje użycie pigułki tylko w okresie dziewięciu lat kończącym się w 1970 r. Ale która pigułka. Jako chemik o długim zainteresowaniu doustnymi steroidowymi środkami antykoncepcyjnymi uznałem tę książkę za przydatną. Czy czytelnicy czasopisma, w szczególności lekarze, znajdą to tak, to pytanie otwarte. Ze wszystkich praktycznych względów Watkins uważa pigułkę za synonim noretyninylu (Enovid), który został wprowadzony jako środek antykoncepcyjny w 1961 r. Przez firmę GD Searle i od tego czasu został wycofany. Ale w połowie lat sześćdziesiątych – to znaczy w połowie książki Watkinsa – sprzedaż noretynodlopu została już znacznie przekroczona przez noretyndron; w 1970 r. norgestrel stał się trzecim kluczowym graczem.
Założeniem historyka społecznego, że pigułka jest pigułką, jest to, że pigułka nie jest odczytywana dobrze chemikom, ani też lekarzowi, który z pewnością nie zrównałby pigułki zawierającej 10 mg noretynodlopu z 1961 r. Z 2,5-do-1,0- mg preparatów stosowanych do końca tej dekady, nie mówiąc już o pigułkach dzisiaj, zawierających dużo niższe dawki.
Co więcej, choć arbitralnie wybrana data odcięcia w 1970 r. Może mieć sens w przypadku prostej historii, historia społeczna lat sześćdziesiątych nie może być rozważona bez zbadania skutków wydarzeń z tamtej dekady w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Nic dziwnego, że Watkins musiał przekroczyć granicę narzuconej sobie granicy. Jednym z jej szerszych przeglądów – zajmujących się sporną kwestią wkładek, które dotyczyły znacznie więcej niż tylko pigułki – jest również najbardziej udana książka. Ale o ile bardziej przydatna byłaby ta książka, gdyby arbitralna data graniczna została przedłużona, powiedzmy, do połowy lat 80. XX wieku, aż do nadejścia AIDS. Warto historykowi społecznemu przeanalizować zjawisko, które pomimo faktu, że pigułka nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, liczba kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne w Stanach Zjednoczonych jest obecnie najwyższa w historii.
Z wyjątkiem pojedynczego zdania na stronie 125 ( … do 1970 r. Złożono ponad sto pozwów przeciwko producentom pigułek antykoncepcyjnych ), Watkins nie zdaje sobie sprawy z ogromnego wpływu sporu dotyczącego pigułki na wycofanie przemysł farmaceutyczny od badań i rozwoju w odniesieniu do środków antykoncepcyjnych we wczesnych latach siedemdziesiątych. Zaskoczyło mnie także to, że w 1978 r. Historia mówiona American Academy of Arts and Sciences Historical Perspectives on Scientific Study of Fertility została całkowicie pominięta. Jego nieedytowane transkrypcje nieoczyszczonych osobistych debat są niezwykle istotne dla badań lat 60. XX wieku.
Uważam, że historyk, szczególnie tak zainteresowany perspektywą kobiety, uznałby ten projekt historii mówionej za jeden z najdłuższych rozdziałów w swojej książce. Przesłuchania Nelsona prowadzone przez Senat USA, które wysłuchały zeznań na temat bezpieczeństwa doustnych środków antykoncepcyjnych, są szeroko omawiane przez Watkinsa. Brakuje jednak odpowiedniej uwagi do niezwykłego nastawienia prawie wszystkich uczestników Na przykład jeden z najbardziej zajadłych krytyków pigułki, dr Hugh Davis z Johns Hopkins University, uznał efekty uboczne pigułki za tak wielkie, że według Watkinsa kazałby go usunąć z rynku, gdyby był produktem spożywczym. . Watkins nie wspomina, że Davis, twórca tarczy Dalkon, jednocześnie zachwalał całkowite bezpieczeństwo swojego urządzenia antykoncepcyjnego.
Jedno z rozmyć na okładce książki nazywa to pierwszą dobrze udokumentowaną i dokładną historyczną analizą [pigułki] . Na pigułce jest zwięzła kolekcja materiałów z wielu źródeł iw tym zakresie jest przydatna. Ale pierwszy lub dokładny to nie jest.
Carl Djerassi, Ph.D.
Stanford University, Stanford, CA 94305-5080

[więcej w: polyporus, Enterolatropina, citalopram ]
[więcej w: objawy chłoniaka, objawy chorej tarczycy, olx krapkowice ]